Chiller Ses İzolasyonu

Chiller Ses İzolasyonu

Chiller soğutma grupları ciddi anlamda gürültü üreten cihazlardır. Chiller soğutma grupları genellikle bina çatılarında veya açık otopark katlarında konumlandırılır. Proje aşamasında konumlandırma önemlidir; çünkü cihazların konutlara yakın yere yerleştirilmesi ile yerleşim yerlerinden şikâyetler artar. Yola, bahçeye veya ormana yakın yerde yapılan cihaz kurulumları şikâyetleri azaltacağı gibi buna müteakip planlanmamış bütçe artışlarından ve zamandan tasarruf yapmanızı sağlar. Bu gürültüden kurtulmak için chiller ses izolasyonu yapılması gerekmektedir.
Chiller ses izolasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle chiller ses yalıtımı yapımı öncesi yerinde keşif yapılarak rahatsızlık duyulan bölgeden ses ölçümü alınması gerekir. Chiller soğutma gruplarına endüstriyel tip chiller ses yalıtımı kabini yapılabildiği gibi, gürültüden rahatsızlık duyulan bölge ile chiller arasına akustik duvar imalatı da yapılabilir. Bu işlem için perfoleli delikli sacdan imal edilen arasında özel yalıtım katmanları bulunan paslanmaz ses yalıtım panelleri kullanılır. Bu paneller dünyaca kabul görmüş üretim tekniği ile imal edilir. Panellerin delikli yüzünden içeri nüfuz eden ses burada sönümlenerek sesin önüne bariyer çekilmiş olur.
Chiller ses izolasyonu neden başka türlü yapılmaz?

Chiller ses izolasyonu başka türlü yapılamaz çünkü kabin imalatında kullanılan panellerin tek yüzü delikli ve panellerin ortasında bulunun katmanların ses yutucu özellikte olmasıdır. Bu paneller ağır iklim koşullarına karşı dayanıklıdır. Bir başka neden ise cihazın çalışma performansını etkilemeyecek şekilde çalışmasıdır. Ayrıca yangınla ilgili şartnamelerin hepsinden sorunsuz geçer. Ses yalıtım kabinini oluşturan parçalar chiller grupları büyütülmek veya yeri değiştirilmek istendiği takdirde sökülüp tekrar parçalar birleştirilebilir. Ses yalıtım kabini göz önünde olan bir yerde yapılacak ise paneller elektrostatik boya ile boyanabilir.
Chiller soğutma grupları ses izolasyonları öncesi teknik ekibimiz ile yerinde incelemelerde bulunup ses ölçümü alıyoruz. Sonrasında projesine uygun kabin imalatını yapıyoruz. Chiller ses yalıtımı ile ilgili keşif hizmeti için iletişim formumuzdan, telefonla 0533 344 42 63’ü arayarak veya info@sesyalitim.gen.tr adresinden bize mail ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın