Havalandırma Ses İzolasyonu

Havalandırma Ses İzolasyonu

Havalandırma gruplarında kullanılan başlıca, klima dış üniteleri, salyongoz fanlar ve chiller grupları ses izolasyonu imalatları esnasında hava alış ve atış debisini etkilemeyecek şekilde performans kaybı olmadan imalatlarının yapılması gerekmektedir. Havalandırma cihazları genellikle dış ortamda yer aldığı için yapılacak kabin dış ortama dayanıklı olması gerekir. Havalandırma kanalları; hava alış veya atış motoruna kadar kanalların içinden ve dışından ses yalıtım malzemeleri ile yalıtılmalı, tavan ve duvar bağlantı noktaları titreşim sönümleyici askı elemanları ile asılmalıdır. Mümkün olduğu kadar gürültü üreten cihazlar yerleşim yerlerine yakın konumlandırılmamalıdır. Yapının herhangi bir alanında uygun bir yer bulunamaması halinde ses izolasyonları inşaat aşamasında planlanmalıdır. Havalandırma ses izolasyonu bulunmayan bir evdeki rahatsızlık pek çok kişi tarafından bir nevi sinir bozucu olarak tabir edilmektedir. Yapılması gereken havalandırma ses izolasyonu kaliteli malzemeler ile gerekli ölçümler yapılmadan asla düzgün olamayacaktır. Birazdan sizlere havalandırma ses izolasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken ve kesinlikle uyulması gereken kuralları belirteceğiz.

Havalandırma ses izolasyonu nasıl yapılır?

Her işte olduğu gibi öncelikle sorunun çözümü için yapılacak tespit çok önemlidir. Uygulama yapılacak bölge (ses kaynağı)  ile sesten rahatsızlık duyan (şikayet edilen nokta) arasındaki mesafe ölçülmelidir. Daha sonra cihazlar kapalı iken ortam sesi ölçülmelidir, şikayet duyulan noktada mümkünse ölçüm alınmalıdır. Tüm hesaplamalar eldeki verilere göre planlanarak yapılır. İzolasyon detayı ve kullanılacak malzeme cinsi, kalınlığı buna göre belirlenir. Klima dış ünitelerine havalandırma ses izolasyonu yapılacak ise galvaniz profiller ile desteklenen perforeli akustik paneller kullanılır. Hava atış veya emiş noktalarındaki sirkülasyonu engellemeden bu panellerin montajı yapılır.

Havalandırma kanalları veya klima üniteleri gibi ses yapan cihazların sesini performanstan ödün vermeden yalıtıyoruz. Havalandırma ses yalıtımı ile ilgili keşif hizmeti için iletişim formumuzdan, telefonla 0533 344 42 63’ü arayarak veya info@sesyalitim.gen.tr adresinden bize mail ile ulaşabilirsiniz. Yılların vermiş olduğu tecrübe ve uzman kadromuz ile havalandırma ses yalıtımı noktasında sizlere en iyi hizmeti sunacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Havalandırma ses yalıtımı ile ilgili bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın