Müzik Odası Ses İzolasyonu

Müzik Odası Ses İzolasyonu

Müzik odası deyince akla ilk gelen komşulara rahatsızlık vermeden sevdiğiniz enstrümanı tek başınıza veya grupla çalmak olmaktadır. Ama emin olun iyi yalıtımlı bir odanın dahi tam anlamıyla müzik odası olabilmesi için ses yutucu veya yansıtıcı paneller ile odanın hacim akustiğinin sağlanması gerekir ki bu çalmış olduğunuz enstrümanı daha kaliteli duymanızı kayıt yapılacaksa kaydın kusursuz olmasını sağlamak amaçlı yapılan müzik odası ses izolasyonu sizlere en kaliteli sesi verecektir.

Müzik odası ses yalıtımı malzemelerini temin ederek kendiniz yapabilir misiniz?

Bu soruya evet demek oldukça zor çünkü duvar, tavan, zemin, kapı, pencere, havalandırma boşlukları gibi unsurlar düşünülerek planlı bir şekilde müzik odası ses izolasyonu yapılmalı, çalınacak enstrümana göre müzik odası ses izolasyonu detayı şekillendirilmelidir. Bizim tavsiyemiz müzik odalarında oda içerisine yerleştirilmiş oda (yüzer oda) yapılması yönündedir. Böylelikle odanın iç yalıtımını duvarlardan kopararak izolasyon etkili bir şekilde çalışır. Temel mantık özel kauçuk imalatların üzerine oturtulmuş bir karkas yapı ve üstüne uygulanacak müzik odası ses yalıtımı katmanlarıdır. Bu katmanlar yalıtımdan beklenen performansa göre 1 m2’ye gelecek ağırlık miktarı azaltılır veya arttırılır. Bu sayede müzik odası ses yalıtımı malzemelerinin niteliği veya niceliği değiştirilir.

Müzik odası imalatı nasıl yapılır hangi ses yalıtım malzemeleri kullanılır?

Müzik odası ses izolasyonu başlamadan önce her işte olduğu gibi detaylı keşif yapılır. Müzik odası ses izolasyonu yapılacak odanın kaçıncı katta, muhit olarak şehir merkezinde mi yoksa şehrin dışında sakin bir yerde mi olduğu önemlidir. Yeni veya eski bina olması, duvar ve döşeme kalınlıkları izolasyon katmanlarına etki eder. Tabi ki çalınacak enstrüman bass gitar, davul (bateri) gibi enstrümanlar ise yalıtım katmanlarında yüksek yoğunluklu bondex süngerler + silent panel dediğimiz levhalar + ağır ses bariyerleri ile desteklenerek yalıtım yapılır. Bu uygulamalar titreşim sönümleyici bağlantı elemanları ile oluşturulacak karkas yapıya mekanik olarak bağlanır. Yan flüt, keman, piyano gibi enstrümanlarda iste detay biraz daha azaltılır.

Müzik odasındaki yankı-çınlama nasıl giderilir?

Müzik odası imalatları bitti şimdi diğer hassas bir konu içerideki akustik düzenleme. Bunu en basitinden anlatmak gerekir ise akustik malzemelerin duvar-tavan ve zeminde optimum düzeyde yerleştirilmesidir. Bu ürünlere örnek olarak akustik süngerler, kumaş kaplı akustik paneller, köşe bass yutucular ile ahşap akustik paneller verilebilir.

Müzik odası ses izolasyonu için ses yalıtımlı odalar imal ediyoruz. Keşif hizmeti için bizlere iletişim formumuzdan, telefonla 0533 344 42 63’ü arayarak veya info@sesyalitim.gen.tr adresinden mail ile ulaşabilirsiniz. Müzik odası ses yalıtımı ile komşularınızı rahatsız etmeden istediğiniz müzik aletlerini kullanabilir ve kaliteli bir kayıt gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın