Ofis Ses Yalıtımı

Ofis Ses İzolasyonu

Ofis ses izolasyonu uygulamaları 2’ye ayrılır

1-) Duvar, tavan, zemin, kapı, havalandırma ve bölme camların ses izolasyonlarının yapılması

2-) Ortamda oluşan yankı ve çınlamanın çözümü için hacim akustiğinin tasarlanmasıdır.

Ofis ses izolasyonu genel itibari ile çalışacak personelin verimini arttırmaya yönelik dizayn edilmelidir. Bu bakımdan çalışma masalarının yerleşim planı önemlidir. Bir diğer önemli konu da havalandırmadır. Akustik izolasyon imalatlarına başlamadan evvel havalandırma kanallarının ofislere ve toplantı odalarına birbirlerinin içinden geçerek değil, koridorlardan dağıtılması önemlidir. Yükseltilmiş döşeme üzerine yapılan duvar imalatları ve asma tavanda biten duvarlarda imalat aşamasında yapılan hatalardır. Bu imalatların düzeltilmesi odaların kullanımına başlandıktan sonra pek de mümkün olmamaktadır.

Ofis ve toplantı odası duvar imalatları nasıl olmalıdır?

Ofis ses izolasyonu öncesinde odaların arasındaki duvarların zemine ve tavana tam basan duvarlar ile bölünerek yapılması gerekliliği unutulmamalıdır. Duvar imalatları ağır ses bariyeri kullanılarak duvarın her iki yüzeyinde iki alçıpan levha arasında sandviç yapılarak sağlanır. Bölme duvarları taşıyan profillerin arasına 50 – 70 kg/m3 ağırlığında taşyünü veya benzeri ürünler kullanılabilinir.

Ofis duvarları cam ile bölünecek ise camın monte edileceği profiller mümkün olduğunca geniş olmalı ve camlar mümkünse akustik lamine camlar veya ısı yalıtımlı çift cam ile imal edilmelidir.

Havalandırmalar koridorlardan odalara ulaştırılmalı elektrik tesisatları yükseltilmiş döşeme yapılacak ise koridorlardan odalara dağıtılmalıdır.

Ofis odası hacim akustiği nasıl olmalıdır?

Açık ofis düzeni ile çalışılan ortamlarda sesin dağılmasını muhtemel olduğundan akustik izolasyon tavanın tamamında yapılır. Eğer çalışma grupları birbirinden ayrı bir şekilde kullanılıyor ise münferit akustik izolasyon yapılabilir. Bunun için yüksek tavanlarda, tavandan aşağı sarkıtılan kanopiler veya baffle tarzı mazemeler kullanılır.

Kumaş kaplı duvar panelleri ile masalar arası bölücü akustik separatörlerde ortamdaki sesin yutulmasını sağlarken, personelin kendi arasında olan ses geçişlerini engeller.

Standart tavan yüksekliklerinde ise; ahşap yünü akustik paneller, delikli ahşap akustik paneller, delikli akustik alçıpan, basotect clipin tavan imalatları yapılabilir. Bu uygulamalar asma tavan şeklinde yapılır. Genellikle 60×60 taşıyıcı T profillere montajlanır. Kumaş kaplı aksutik paneller ile ve bölücü akustik separatörler ile desteklenir.

Eğer ofis ses izolasyonu yapılırken odaların duvarları bölme cam duvarlardan imal edilmiş ise taşınabilir ayaklı separatörler kullanılır.

Ofis ses izolasyonu için bizlere iletişim formumuzdan, telefonla 0533 344 42 63’ü arayarak veya info@sesyalitim.gen.tr adresinden mail ile ulaşabilirsiniz. Bilinmelidir ki ofis ses yalıtımı olmayan ofisler, sesin yoğun olmasından kaynaklı çalışan performansını çok düşüren etkenlerin başında gelmektedir. Ayrıca ofis ses yatılımı olmayan ofislerde çalışanlar müşteriler ile konuşurken seslerin karışması anlaşılamama gibi pek çok sorun yaşanabilmektedir. Bu sebeple ofis ses yatılımı hem sağlık hem de çalışma performansı açısından oldukça yüksek öneme sahiptir. Bu bilgiler eşliğinde ofis ses yalıtımı konusunda aklınıza takılan her soru için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın