Tavan Ses İzolasyonu

Tavan Ses İzolasyonu

Tavan ses izolasyonu için ilk yapılması gereken sesin ne şekil bir ses olduğunun tespitidir. Koşma, yürüme gibi darbeden kaynaklı ses ise sesin kaynağının tarafına göre tavan ses izolasyonu yapılmalıdır. Daha açıklayıcı olması için bir örnek vermemiz gerekirse bir apartman dairesinde oturduğunuz dairenin üst katından yoğun bir şekilde rahatsız edici derecede yere atılan bir cisim sesleri, yürüme sesleri, koşma sesleri gibi seslerin geldiğini varsayalım.  Bu varsayım ile yapılacak olan tavan ses yalıtımı uygulaması üst katın zeminine uygulanmalıdır. Darbe sesleri olarak bilinen bu seslerin başka bir olanakla kesilme imkanı söz konusu değildir.

Eğer ses hava kaynaklı ise; buna örnek olarak daha çok konuşma ve televizyon sesleri gibi sesleri örnek vermek daha doğru olacaktır, sesin kaynağından yalıtım yapılamadığı takdirde, bu seslerin ortadan kalkma ihtimali çok fazla yoktur. Tavan ses izolasyonu ile bu seslerin azaltılması sağlanabilir. Bakıldığı zaman her iki yalıtım türünde de seslerin durumu yapılacak olan yalıtım malzemelerinin kalınlığına ve cinsine bağlı olarak değişim gösterecektir. Bu konulardaki en etkili çözüm inşaat aşamasında tavan ses izolasyonu yapılmasıdır.

Kullanılan pek çok tavan ses yalıtımı malzemesi mevcuttur. Farklı kalitelerde ve farklı kalınlıklarda olan tavan ses yalıtımı malzemeleri için doğru tespitlerin yapılıp doğru malzemelerin kullanılması birinci önceliktir. Örneğin bariyerli süngerler, tavan ses izolasyonu için sesin kaynağına uygulanarak ses yalıtımı sağlayan bir yapıdadır. Genellikle kullanılma bölgeleri olarak ile alçıpan levha arasına uygulanan bir malzemedir. Buradaki amaç ise televizyon ve konuşma sesleri gibi seslerin tavandan üst kata geçmesini engellemek olarak söylenebilir.

Bir cevap yazın